Ramps-n-Pasta

As I said in my last post, ramps are back!  I love the flavor of ramps and would gladly buy many many pounds of them, but since they are a little over $9 a pound, it’s not in our budget.  In celebration, I cooked up some ramps and pasta last night and we had it with olive bread (thanks mom) and some quick pesto that I also made last night.  Swoon.

Ramps-n-Pasta

Ingredients:

  • bunch of ramps (6 or 7, more if you’ve got em), chopped and washed (leaves and steam)
  • 3 shallots, finely chopped
  • 1/2 lb pasta
  • salt and pepper
  • olive oil
  • Parmesan or Pecorino
  • wine (if you’ve got some)

To Do:

  1. Bring a large pot of generously salted water to boil and add some olive oil.  Add the pasta and give it all a good stir.  Cook until al dente.
  2. Meanwhile, heat up a couple of tablespoons of olive oil or butter in a small pan.  Add the shallots and cook until lightly browned.  Throw in a splash of wine (white is best) if you have some around, if not, no biggie, just add a splash of pasta water.
  3. Add the ramps and cook for a few minutes.
  4. Pour the whole mess over the cooked and drained pasta.  Add some grated cheese and pepper and taste.  Add salt if necessary.  Stir it up.
  5. EAT!
Advertisements

7 Comments on “Ramps-n-Pasta”

  1. ephelba says:

    Glad you enjoy ramps. You might be interested in supporting ethical harvesting of them. One place to read up on that is here:

    http://www.hawthornehillherbs.com/content/consider-ethical-harvesting-wild-leeks

  2. Diane says:

    I freeze leftover wine (I know, what’s that – right?) in small baggies and use for risottos, sauces, spaghetti sauce etc. It’s very handy to have in the freezer, as I’d never open a bottle of wine just for cooking.

    • tinaspins says:

      Freezing leftover wine is a GREAT idea and excellent for what you use it for. Also great to toss into soup stock to liven it up a bit.

  3. regina says:

    just found the blog- LOVE it! and wanted to let you know that ramps are 3 bucks a bunch at the union square farmers market…some of the farmers have huge bunches too!

  4. regina says:

    yup! and asparagus was 4 bucks a lb. You guys eat more veggies than me and mine but we’ve been eating $6 worth of asparagus all this past week (almost every meal has had at least 4-8 stalks a person) the market downtown brooklyn may be slightly cheaper (i know their tomato starts are a dollar each)…

  5. Sarah says:

    Could you post your pesto recipe, or link me to it if it’s in an earlier post? I just bought a food processor, and pesto making is first on my list!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s