Bread for Dinner

I ate a half loaf of bread for dinner last night. It was an accident.  But it made for a cheap dinner.  42 cents to be precise.  The recipe came from the King Arthur Flour website. If  you don’t already know about them and you’re someone who likes to bake, please click here right now!  They have many, many great recipes that are well-tested and have consistent results.  The bread I made was a simple, whole grain number with really flexible rising times (2 hours to 2 days) so it’s easy to fit it into any schedule.  And yes, I ate 6 slices, which according to the King Arthur people turns out to be 7 cents each.  Go figure.

Other meals this week have included

Tonight’s dinner: steamed potatoes from the garden and leeks, apples and cabbage braised with cider vinegar, butter and sea salt. Yum.  Enough for four people cost about .50 for the apple and the olive oil. Everything else was garden gernerated. You can find the recipe here.

Todays’ lunch: pasta cooked in homemade broth with spinach wilted on top.  (about 15 cents a serving if you consider that the broth was made from scraps, the pasta was $1 a box, and the spinach came out of the garden.)

Thursday’s lunch: Rye crackers (2.79 for a big box) with cheddar (5.99 / pound) and macintosh apples (.75 / pound) and cider (3.00 / half gallon).  Must have been around 2.20 a person.

Thursday’s breakfast: left over soup.  Soup is one of my favorite breakfasts.  Especially soup with rice that has absorbed all the liquid…it’s similar to congee, a Chineese rice mush, and super easy on the digestive system.  A really great way to start the day with a hot meal and cheap one at that.

It’s been interesting to keep track of how much food costs.  We eat mostly at home, especially this time of year when I have more time to cook and the garden is still producing so much food.  When it is late winter, early spring and I am working long days in the greenhouse, we end up spending a lot more on food, and by then we are pretty sick of storage vegetables.  I don’t know if we could get by on $30 a week if we did not have a garden.  Well, it would still be possible, just not as abundant or as easy.


7 Comments on “Bread for Dinner”

  1. susan says:

    i just spent an hour on the king arthur website…thanks so much…

  2. colleen says:

    This is probably going to sound snarky, but it really is not. This is not a contest, and if it were you would be beating me by a ton, so do not take this the wrong way. I also know that you are guest blogging and this is not your site/ idea. I just think that counting your garden as zero cost, especially when considering the cost of a greenhouse, is not really fair. Could I say that my CSA pick up is “free” because I paid for it back in February and it is no cost to me now? One of the guys on Car Talk commented about growing tomatoes that cost him about $10 each when he counted the cost of the plants, the fertilizer, the pots, dirt, water, etc. which was insane in a normal summer as you can find neighbors giving them away.

    I gave up gardening beyond a few herb pots after moving to a less hospitable climate and no longer having a yard in which to garden. The cost of the produce was more than it would have cost me at my IPM local farm. If you are going to snip some herbs to put in something, that I am willing to consider as “free” when you grow it yourself. If you spend hundreds of dollars a year, if not more, you cannot consider the bulk of your food “free.”

  3. sam says:

    Julie, I am a bit confused about your posts. What I like about 30$/week is their ways of eating great food without spending heaps of money. While your posts show your enthusiasm for gardening, they are a bit rant-y– we may not all desire to grow our own food– and the food you eat is not at all balanced. Bread for dinner? Because it’s only 42 cents? Really? I feel like you are advocating a lifestyle instead of sharing the fun and pleasure you have with your food. Where is the food porn? Where is the good feelings about having a great meal that is exciting and inexpensive. Your description of what you are eating is so boring. And because so many of us don’t have access to neighbors with chickens or gardens with heaps of veggies, your 30$/week challenge feels false. You become an exception.

  4. SSK says:

    Please give me a little more info about the bread — so I can find the recipe at KAF.

  5. sam says:

    I agree with the first two people.

    And given how huge the KAF site is & how many recipes there are, it would be nice if you gave the name or a link to the recipe you used.
    The rise time you site intrigues me & I’d like to try it since that’s our biggest downfall w/ making yeast bread at my house.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s