Some Tips & This Week’s Receipt

For curious folk who especially wonder about the Yves products, cheap pasta, etc., I buy and who don’t mind shopping at $1 stores, I highly recommend checking out Jack’s 99 Cent World on 32nd Street. It’s on my way to the subway after work and I often hit it up when I’m tired and not wanting to deal with the Coop. It’s a bit of a madhouse, but if you look around, they have pretty good deals. The bonus is that on the top floor they have more food that costs more than a dollar, but still cheaper than the supermarket (but not the Coop). I recently saw some Tillamook cheddar there for 2.99, which is not too shabby. I actually scored some Mrs. Meyer’s hand soap there for $3! So, if you’re curious, check it out. The Times wrote about the store and also did a great piece where they let Eric Ripert loose and had and his chefs create dishes from Jack’s.

In order to be frugal, you have to shop around. If I know I need something in particular, I will check out the circulars of all of the supermarkets around me, make sure to check the Coop price, and then pounce on the best one (see canned beans below). Does it take some time? Yes. I also try to make friends with my local fruit stand guys. At the end of the day, they’ll often give me some extra for my buck (like the bananas I bought last week). I’m also not afraid to haggle with Chinatown vendors, which can lead to some awkward, but eventual thrifty produce buys. Also, if you know people with gardens, get ’em. Many have more produce than they know what to do with – zucchini season is nigh. Just a couple of tips for Wednesday.

Anyways, to the receipt and accounting!  The scanner at my office isn’t working very well, so here is the Coop receipt typed out:

walnuts, halves and pieces .27lb @ 6.59= 1.32

pistachios, split kernals org (no shell): .19lb @ 9.68=1.84

bridge tofu (1 block): 1.68

non-taxable item: 1.27 (day old bread at half off)

Total: $6.71

  • 1 can white beans: $0.67 (on sale at Pioneer for 3/$2)
  • From Jack’s: Parmesan fake cheese (I am ashamed, but it tasted fine in the pesto): $1
  • 2 apples from the fruit stand in front of my office: $1

Total: $2.67

Stuff I bought on Monday: $4

Grand total: $13.38